Menu
Sepetiniz

Tekrardoğuş Kapısı

Tekrardoğuş Kapısı
Yeni -10 %

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Tekrardoğuş Kapısı
Baskı:Mevcut
ISBN:978-605-9423-54-0
450,00TL
500,00TL

Babası bir Aşkenazi olan ve ARI olarak da bilinen Isaac Luria (1534-1572), kendini Zohar’ı yorumlamaya adayan Osmanlı vatandaşı Yahudi bir mistikti. Nil nehrinin kıyısındaki yedi yıllık inziva ve meditasyon döneminden sonra Modern Kabala’nın temeli sayılacak olan öğretilerini geliştirmek üzere Kudüs’e ve sonra da Safed’e geri döndü. Yeni öğrencilere temel Kabala’yı, inisiye öğrencilere ise onun gizli öğretilerini, dua ve majik formülleri sözlü olarak öğretmekteydi. Daha sonra öğrencilerinin notları bir araya getirilecek ve Lurianik Kabala olarak bilinmeye başlayacaktı.

 

ARI’nin dilimize çevrilen ilk kapsamlı metni olan Tekrardoğuş Kapısı adlı eser, adından da anlaşılacağı gibi, Torah'ın reenkarnasyon konseptiyle ilgili bir çalışmasıdır ve öncelikle ruh göçünün tartışıldığı Parashat Mishpatim'deki Zohar'a dayanır. Kitap, en sadık öğrencisi Haham Chaim Vital tarafından kaydedilmiş ve oğlu Haham Shmuel Vital düzeltmelerini yapmıştır.

528 sayfalık bu kitap, kişisel ıslah çalışmaları ve reenkarnasyonun ana hatlarının yanı sıra, Yahudi tarihi boyunca ve özellikle 'Günlerin Sonu'nda beklenen zorlukların anlaşılmasına yardımcı olması açısından, gelecek günler hakkında hayati bilgiler vermektedir.