Menu
Sepetiniz

Mason Sembollerinin Yaratılış ve Gelişimi

Mason Sembollerinin Yaratılış ve Gelişimi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Mason Sembollerinin Yaratılış ve Gelişimi
Baskı:Mevcut
Yazar: Dr. Papus
ISBN:978-605-9423-30-4
130,00TL

Sayfa Sayısı: 104
Çeviren: Renan Seçkin
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: 
Ce que doit savoir un Maître Maçon 

Tam adı Gérard Anaclet Vincent Encausse olan Papus (1865-1926), tarot, simya, maji, Kabala gibi konulara merakı sebebiyle, Eliphas Lévi’nin yapıtlarından oldukça etkilenmişti. Hatta “Papus” takma adı, Lévi’nin, Metafizik Maji Öğretisi ve Ritüeli kitabından alınmıştı.

Papus, bir dönem Madam Blavatsky’nin Paris şubesi Fransız Teozofi Cemiyeti’ne katıldı. Teozofistlerin, Doğu okültizmine haddinden fazla önem verdiğini düşünerek buradan ayrıldı. Kabalistik Gül-Haç Tarikatı’nın kurulmasında yer aldı. Katar toplumuyla bağlantılı Fransız Gnostik Kilisesi’nin rahiplerinden biriydi. Ve Aleister Crowley gibi figürleri yetiştiren Altın Şafak Tarikatı’na (The Golden Dawn) bağlı, Paris’teki Ahathoor Tapınağı’na üye olmuştu…

Papus, her hangi bir mason locasına üye değildi. Fakat masonik ezoterizmin de beslendiği aynı “Gelenek”ten yetişmiş, deyiş yerindeyse bir On dokuzuncu yüzyıl hiyerofantı, mistik bir kanâat önderi hatta bir majisyendi.

Okültizm ve ezoterizm meraklılarının, Papus’un, Hiram Usta efsanesi üstüne kaleme aldığı bir yorumu da eklediği Mason Sembolleri eserini keyifle okuyacağını tahmin ediyorum.

Kubilayhan Yalçın