Menu
Sepetiniz

Kadim Felsefe Üzerine Dersler Cilt 1

Kadim Felsefe Üzerine Dersler Cilt 1
Yeni

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Kadim Felsefe Üzerine Dersler Cilt 1
Baskı:Mevcut
Yazar: Manly Hall
ISBN: 978-605-9423-61-8
Sayfa Sayısı:270
Kaçıncı Baskı:1. Basım
Yayımlanma Tarihi:Mart 2024
190,00TL

Bilme biçimlerinin birbirlerinden kalın disipliner duvarlarla ayrıldığı bugünün bilimler manzarası antik filozoflara tamamen yabancıdır. Onlar, bugün bizim her birini ayrı terimlerle adlandırdığımız, duygusal ve entelektüel bilme biçimleri arasındaki sınırların silik olduğu bir dünyada yaşadılar. Dinin, sanatın, bilimin ve felsefenin bağlantısız ve kendi başına olmadığı, aksine birbirlerinin bağrında varlığını sürdürdüğü bir dünya.

Manly P. Hall’ın bu yapıtında bir araya getirdiği dersleri de okura antik dünyanın ruhuyla sesleniyor. Okur bu yapıtta metafiziğin her dem taze olan o temel ve varoluşsal sorularına verilmiş cevapları bulacak: Neden hiçbir şey yok da bir şey var? Varlık nedir? Evrenin kökeni nedir? Tanrı var mıdır ve doğası nedir? İnsan nereden gelip nereye gider ve bu geliş ve gidişin bir amacı, bir anlamı var mıdır? Yaşamın anlamı nedir?

Okur bu soruların cevapları araştırılırken klasik felsefenin bütüncül alemine girmiş olacak;  sembolizmanın temellerini ve bilgi öğretisini, kozmolojiyi ve doğa felsefesini, kognitif psikolojiyi ve etiği bulacak; ancak daha da önemlisi bütün bunların, yani bizatihi felsefenin antik misterlerle olan bağlarını görecek. Böylece önceleri onun için belki de ne idüğü belirsiz ve tuhaf bir olgu olan, gerçekliği araştırmanın inisiyatik yoluna, kökleri kadim misterlere dayanan o kral yoluna dair bir kavrama sahip olmuş olacak.